IP Kamera POE Kablo Yapımı

IP Kameranızda POE özelliği yoksa veya kameranızın POE özelliği var ama POE switch’iniz yoksa da Cat6 kablo üzerinden kameralarınıza harici adaptör ile besleme verebilirsiniz.

Çok sık sorulan sorulardan biri olan Cat6 kablo üzerinden besleme yapma aşağıda detaylarıyla anlatılmıştır. Besleme yapacağınız mesafe uzun ise mutlaka kaliteli Cat6 kablo kullanın ve adaptör olarak watt’ı (W) yüksek adaptör kullanmaya çalışın.

Çalıştırıcağınız kamera Array led’li kamera ise, bu kameralar aşırı akım çektikleri için kablo ve adaptör seçimi çok çok önemlidir, Array ledli kameralarda kötü kablo kullanırsanız 10m mesafeden dahi görüntü alamayabilir, fakat kaliteli bir Cat6 kablo ile 100-120m mesafeden rahatlıkla görüntü alabilirsiniz.

Dikkat; Kablo bağlantı renklerine çok dikkat edin, yanlış bağlantı yapmanız durumunda kameralarınız zarar görebilir ve garanti dışı kalabilir, sorumluluk tamamen size aittir

Cat6 Kablonuzu altta resimde gösterildiği gibi açarak hazırlayın.

Turuncu Beyaz – Turuncu – Yeşil Beyaz – Yeşil renk kabloları data için

Mavi – Mavi Beyaz kabloları (+) besleme için

Kahve – Kahve Beyaz kabloları () besleme için kullanacağız.

İşin en can alıcı kısmı ayırdığımız bu renkleri RJ45 e sıralamak.

RJ45 konnektörün bakır ayakları bize bakacak şekilde;

 1. ci Ayakta; Turuncu Beyaz kablo
 2. ci Ayakta; Turuncu kablo
 3. ci Ayakta; Yeşil-Beyaz kablo
 4. ci Ayak; Boş
 5. ci Ayak; Boş
 6. ci Ayakta; Yeşil kablo
 7. ci Ayak; Boş
 8. ci Ayak; Boş

Renkleri RJ45 konnektöre doğru sıraladıysanız artık konnektörü RJ45 pense ile sıkabilirsiniz.

Ayırdığımız Mavi-Mavi Beyaz kabloyu power jack’ın (+) ucuna (üzerinde kesik çizgiler olan taraf), Kahve-Kahve Beyaz kabloyuda power jack’ın (-) ucuna bağlayın ve birbirine değmemesi için izole bant ile bantlayın.

Artık Cat6 kablomuzun kameraya takacağımız uçları hazır.

Kablomuzun kamera tarafını hazırladıktan sonra sırada kablonun diğer tarafı yani switch ve adaptör tarafını hazırlamak kalıyor.

Kablomuzun switch’e takılacak tarafının renk sıralamasını aynı yukarıda yaptığımız gibi yapmalıyız.

Mavi – Mavi Beyaz kabloyu adaptörümüzün (+) ucuna, Kahve – Kahve Beyaz kabloyu ise adaptörün (-) ucuna bağlayarak kablomuzu hazır hale getiriyoruz.

Tüm Bağlantıları anlatıldığı şekilde yaptıysanız kabloya enerji verebilir, enerji verdikten sonra switch’te kameranın aktif olduğunu görebilir ve NVR cihazlarından yada ağdan kameranızı izleyebilirsiniz.

3 Yorum

 • Tunc27 Ocak 2019 at 16:08

  IP kamerada bu renkler hangi renklere denk gelmektedir paylaşabilir misiniz teşekürler iyi çalışmlar

  Cevapla
 • ibrahim yılmaz25 Mart 2019 at 21:13

  slm. 700 metre mesafeden6 adet ip kamera çalıştırıcaz..cat 6 kablonunun en fazla150 metre olabilecegini düsünürsek 4 adet poe siviç kullanarak nvr ye kadar aktarıp görüntümüzü ala bilirmiyiz.

  Cevapla

Yorum Yapın

Lütfen İsim yazın. Geçerli bir e-mail adresi yazın. Lütfen yorumunuzu yazın.