VBR ve CBR Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle Güvenlik Kayıt Cihazlarımızın Kayıt ayarlarında gördüğümüz VBR Kodlama ve CBR Kodlama arasındaki fark nedir inceleyelim.

CBR: Sabit Bit Hızı

Resimdeki örnekte’de görüleceği üzere; video kodlaması CBR seçilmiş, dolayısıyla belirlenen bit hızı, veri oranını tüm video üzerinde sabit kılmıştır. Düşük CBR bit hızı video kalitesini düşürmekte, Yüksek CBR bit hızı görüntü kalitesini yükseltirken, görüntünün diskte kapladığı veri miktarını artırdığından yüksek bit hızı ayarlandığında yedekleme için büyük diskler gerekmektedir.

VBR: Değişken Bit Hızı

VBR Bit hızı CBR’nin tersine sabit olmamakla beraber, kamera açısındaki görüntünün hareketi ile otomatik olarak yükselir veya düşer. Kamera açısında herhangi bir hareket yoksa VBR bit hızını otomatik olarak minumum’a düşürerek bant genişliği ve görüntünün disk üzerinde kapladığı alanı düşürür. Kamera açısında hareketli nesneler (yayalar, araçlar, rüzgarda sallanan ağaçlar vb.) olduğunda VBR görüntü kalitesini yükseltmek için bit hızını maksimum’a çıkarır ve sadece hareket görülen anlarda bant genişliğini ve kayıt kalitesini yükseltir, durağan zamanlarda bant genişliğinden ve disk alanından kar edilmiş olur.

Dolayısıyla sürekli yüksek kalite kayıt yapılmasını istiyorsanız CBR ile maksimum bit hızı ayarlayarak sürekli kayıt yapılmasını sağlayabilir yada VBR ile sadece hareketli anlarda görüntü kalitesinin yükselmesini sağlayarak kayıt süresini uzatabilirsiniz.

Unutmayın, VBR veya CBR bit hızı tamamen kameraların konumlandırıldığı alana göre ayarlanmalı, eğer kameranız açık alanda ve özellikle gecede yeterince aydınlık olmayan alanlarda kurulu ve VBR ile kayda ayarlanmış sa; kamera gece hareketli nesneleri algılayamadığında düşük kalite kayıt yapacağı için görüntüler net anlaşılamayabilir.

 

Yorum Yapın

Lütfen İsim yazın. Geçerli bir e-mail adresi yazın. Lütfen yorumunuzu yazın.